Zapraszamy do przeczytania relacji autorstwa Jarka Srębacza z obchodów Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego

Kilka dni temu, a dokładnie 21 lutego obchodziliśmy po raz 34. Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Również środowisko przewodników turystycznych z województwa opolskiego świętowało dzień przewodnika turystycznego, a jak wiadomo najciekawszą opcją obchodów tego święta dla grona przewodnickiego jest szkolenie w ciekawym zakątku naszego województwa!
4 marca 2023 roku odbył się II Opolski Dzień Przewodnika Turystycznego, w którym przewodnicy turystyczni z klubów i kół przewodnickich działających na terenie naszego województwa, a także zaprzyjaźnieni przewodnicy z sąsiednich województwa spotkali się, aby wspólnie świętować swoje święto na Ziemi Strzeleckiej.
Punktualnie o godz. 8:00 dźwiękiem rogu myśliwskiego na strzeleckim Rynku uroczyście rozpoczęliśmy obchody. Współorganizatorem obchodów był Oddział PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich, a naszymi przewodnikami w tym dniu byli Henryk Mielcarz i Sabina Knopik, którzy oprowadzali nas po urokliwych zakątkach Ziemi Strzeleckiej. W trakcie szkolenia odwiedziliśmy m.in. strzeleckie kościoły: neobarokowy kościół parafialny św. Wawrzyńca (patrona miasta, a także przewodników górskich), zobaczyliśmy słynną strzelecką Pietę oraz kościół Bożego Ciała, nie lada atrakcją była wizyta w wyjątkowym zabytku architektonicznym - drewnianym kościele św. Barbary ! Uczestnicy szkolenia odwiedzili również zamek piastowski, a także wspięli się na Wieżę Ratuszową, z której rozpościera się ciekawa panorama na okolice miasta, a także szczelinę przeciwlotniczą pochodzącą z lat 40. XX wieku. Po przerwie obiadowej, drugą część szkolenia grupa przewodników i pilotów rozpoczęła od krótkiej wizyty we wsi Gąsiorowice, które słyną z prężnie działającego Stowarzyszenia Odnowy Wsi Gąsiorowice. Dzięki uczestnictwu w różnych projektach, społeczność Wsi, nawiązując do nazwy Gąsiorowice, utworzyła Szlak Gąski, który wyznacza obecnie 19 gąsek. Pan Mateusz Stróżyk opowiedział o idei utworzenia szlaku, prezentując film poświęcony promocji Wsi oraz oprowadził zwiedzających po Zagrodzie Chłopskiej oraz pochwalił się wiatą w Ogrodzie Ołmy, która czeka nie tylko na mieszkańców Wioski, ale i turystów. Na więcej nie starczyło już czasu, zatem niezbędny będzie powrót do Gąsiorowic, zwłaszcza na gęsinę w Chacie Śląskiej, a ściślej w "Zagrodzie pod Tłustą Gąską". Kolejnym miejscem, gdzie udała się grupa, była Jemielnica, gdzie czekał już na nas Pan Piotr Michalik, przewodnik m.in. po Jemielnicy, autor i współautor wielu publikacji dotyczących Jemielnicy i okolicznych wsi. Pan P. Michalik zaprosił nas do Informacji Turystycznej działającej nieopodal kościoła, następnie do wnętrza zabytkowego młyna, wykorzystywanego na potrzeby wystaw i spotkań. Następnie oprowadził nas po kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie mogliśmy obejrzeć m.in. z bliska obraz Michała Willmanna "Święta Rodzina" umieszczonego w bogato dekorowanej barokowymi polichromiami Kaplicy św. Józefa., usłyszeć o dziejach opactwa cysterskiego oraz bractwa św. Józefa. Mieliśmy również sposobność zobaczyć wnętrze kościoła pw. Wszystkich Świętych, obecnie cmentarnego, ozdobionego średniowiecznymi polichromiami. Po wizycie w Jemielnicy grupa udała się do Centawy, wsi z gotyckim kościołem pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, nietypowym ponieważ wybudowanym z kamienia łupanego. Ozdobą wnętrza są zachowane oryginalne sufitowe  kasetony z 1586 r., każdy o niepowtarzalnym wzorze oraz obraz autorstwa Vincenta Lukasa Mrzygłoda umieszczony w ołtarzu głównym, a o tym wszystkim opowiadał przybyłym Pan Stanisław Dudek, miłośnik lokalnej historii.
Szkolenie zakończyło się w Centawie wraz z pieszymi kroplami deszczu, a my chcemy bardzo serdecznie podziękować Wszystkim uczestnikom szkolenia oraz Henrykowi i Sabinie z Oddziału PTTK Centrum Edukacji Ekologicznej w Strzelcach Opolskich za przygotowane atrakcje i mile spędzony dzień na Ziemi Strzeleckiej...